Czym jest dokumentacja Systemu Zarządzania Jakością i Księga Jakości?
Dokumentacja Systemu Zarządzania Jakością (SZJ) w tym Księga Jakości potrzebna jest do uruchomienia i prowadzenia stomatologicznego gabinetu RTG lub pracowni RTG. Każdy lekarz stomatolog lub inna osoba, która zakupi rentgen stomatologiczny i zamierza go użytkować, zobowiązana jest do spełnienia określonych wymogów, które narzucają przepisy. Jednym z takich wymogów jest prowadzenie dokumentacji nazywanej Dokumentacją Systemu Zarządzania Jakością.
Zgodnie z wymogami aktów prawnych z zakresu ochrony radiologicznej (Prawo Atomowe – Ustawa z dnia 29 listopada 2000r. z późniejszymi zmianami, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2015r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej i innych przepisów radiologicznych”) od dnia 01.01.2007 System Zarządzania Jakością, w tym Księga Jakości musi być wdrożony, udokumentowany i doskonalony w każdym stomatologicznym gabinecie RTG (stomatologiczny gabinet RTG to pomieszczenie w Gabinecie Stomatologicznym, w którym znajduje się rentgen stomatologiczny) czy pracowni RTG (pracownia RTG to osobny lokal lub pomieszczenia, w których znajduje się 1 lub więcej rentgenów).
System Zarządzania Jakością ma za zadanie zapobieganie niezgodnościom w stosunku do wymagań obowiązujących przepisów radiologicznych.
Oferujemy Państwu przygotowanie wymaganą przepisami pełną dokumentację Systemu Zarządzania Jakością (w tym Księgę Jakości, procedury
i wiele innych dokumentów, ewidencji, niezbędnych formularzy).
Dlaczego warto wziąć pod uwagę nawiązanie współpracy z naszą firmą?
Nasze atuty:
- posiadamy długoletnie doświadczenie w branży, stąd możemy doradzić również w niestandardowych przypadkach
- wykonujemy w.w. dokumentację na wysokim poziomie w naszej firmie są zatrudnieni inżynierowie medyczni i fizycy medyczni/
- mamy wielu zadowolonych klientów, którzy z powodzeniem dzięki naszej dokumentacji i doradztwie otworzyli gabinet RTG lub pracownię RTG, bądź bezproblemowo kontynuowali ich funkcjonowanie
Aby ułatwić Państwu współpracę z nami, przygotowanie kompletu dokumentów odbywa się drogą elektroniczną lub osobiście.
Aby przygotowanie kompletu dokumentów było możliwe, prosimy o kontakt z jednym z naszych pracowników pod numerem (32) 274 80 00, który przekaże Państwu niezbędny formularz.
Dokumentacja, którą Państwu proponujemy jest przygotowywana przez nas indywidualnie na potrzeby konkretnej pracowni/gabinetu RTG.
W razie potrzeby kontaktujemy się z Państwem by ustalić szczegóły.
Po zakończeniu księga jest odsyłana albo odbierana osobiście.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami radiologicznymi System Zarządzania Jakością i jego kontrola obejmuje wszystkie etapy działania zmierzające do osiągnięcia jak najlepszych wyników działalności diagnostycznej związanej ze stosowaniem promieniowania jonizującego.
Dokumentacja systemu zarządzania jakością w stomatologicznym gabinecie RTG lub pracowni RTG powinna zawierać zgodnie z przepisami:
- Procedury nadzoru nad dokumentacją i nadzoru nad zapisami oraz formularze niezbędne do prowadzenia zapisów
- Procedury i instrukcje dotyczące sposobu wykonywania testów eksploatacyjnych urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych przeprowadzanych przez jednostkę ochrony zdrowia we własnym zakresie
- Zapisy dotyczące wyników przeprowadzanych testów eksploatacyjnych urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych oraz testów odbiorczych
- Informacje dotyczące kwalifikacji i szkoleń personelu
- Procedurę przeprowadzania klinicznych audytów wewnętrznych
- Zapisy dotyczące wyników klinicznych audytów wewnętrznych oraz podjętych działań
- Informacje dotyczące okresowych przeglądów systemu zarządzania jakością dokonywanych przez kierownika jednostki ochrony zdrowia oraz inne informacje konieczne do prowadzenia dokumentacji systemu zarządzania jakością.
Księga jakości – wymagania
Księga jakości stanowi opis wdrożonego systemu zarządzania jakością i zawiera informacje o:
- strukturze i podległości administracyjnej
- zakresie działalności klinicznej
- posiadane i eksploatowane wyposażenie medyczne
- zakres kompetencji personelu
- sposobie zapewnienia poufności informacji zawartych w dokumentacji medycznej.