Dział handlowy

32 274 80 00

Dział serwisu

32 277 97 55

Jak dobrać sprzęt RTG do gabinetu stomatologicznego?

Wśród wielu ważnych decyzji, które musisz podjąć, otwierając własny gabinet stomatologiczny, jest wybór odpowiedniego sprzętu RTG. W naszym poradniku wyjaśniamy najważniejsze związane z tym kwestie, począwszy od norm bezpieczeństwa, które musisz spełnić, przez funkcjonalność, aż po cenę urządzeń do radiologii.

Sprzęt RTG do gabinetu stomatologicznego – normy i przepisy

Zarówno urządzenia, jak i pomieszczenie do wykonywania badań rentgenowskich podlegają rygorystycznym przepisom bezpieczeństwa i muszą być zaprojektowane zgodnie z prawem Polski i Unii Europejskiej. Jak czytamy w Rozporządzeniu do Prawa atomowego z dn. 20 września 2021 r., pojedynczy aparat wewnątrzustny lub panoramiczny, a także tomograf CBCT, musi znajdować się w pomieszczeniu o powierzchni co najmniej 8 m2, przy czym każde kolejne urządzenie będzie wymagało dodatkowych 4 m2. Wysokość gabinetu musi wynosić nie mniej niż 2,5 m. By zapewnić niezbędną wentylację w pomieszczeniach RTG wymaga się zachowania co najmniej 1,5-krotnej wymiany powietrza na godzinę. W przywołanym rozporządzeniu określono ponadto zasady bezpieczeństwa i nadzoru nad urządzeniami RTG. Szerzej opisujemy je w naszym oddzielnym poradniku: Gabinet RTG stomatologiczny – ogólne wymagania lokalowe.

Aparat panoramiczny Acteon X-Mind Prime Pan w gabinecie stomatologicznym
Aparat stomatologiczny RTG musi być zamontowany zgodnie z obowiązującymi przepisami

Kolejnym ważnym dokumentem pod kątem wymagań wobec sprzętu stomatologicznego RTG jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 21 sierpnia 2006 w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi. W tym akcie normatywnym określono wiele szczegółowych informacji dotyczących cech technicznych konkretnych aparatów. Dokument ten precyzuje ponadto, że aparaty muszą sygnalizować w sposób akustyczny lub optyczny wykonanie ekspozycji.

 

Każde urządzenie RTG w gabinecie stomatologicznym musi posiadać pełną dokumentację techniczną oraz instrukcję obsługi w j. polskim. Inne wymagania związane z dokumentami wymieniamy w artykule: Wymagania dotyczące otwarcia gabinetu rentgenodiagnostyki stomatologicznej.

Jaki rodzaj aparatu RTG do gabinetu stomatologicznego?

Podstawową kwestią, która wpłynie na to, jaki rodzaj aparatu do diagnostyki radiologicznej wybierzemy, jest nasza specjalizacja. Przed wyposażeniem gabinetu musimy jasno określić procedury i zabiegi, które będziemy przeprowadzali samodzielnie lub ze swoim zespołem. Do dyspozycji otrzymujemy trzy podstawowe rodzaje aparatów RTG: wewnątrzustne, panoramiczne i tomograficzne CBCT (3D).

 

Aparaty wewnątrzustne są najczęściej spotykanymi urządzeniami stomatologicznymi RTG. Służą do tworzenia szczegółowych obrazów poszczególnych struktur oraz ich najbliższego otoczenia. Na ich podstawie lekarz uzyskuje kluczowe informacje, które pozwalają na diagnozę stanów chorobowych, planowanie leczenia czy postępów terapii. Uznaje się je za wyposażenie obowiązkowe każdego gabinetu stomatologicznego niezależnie od specjalizacji.

Aparat wewnątrzustny Xline XDC
Aparat wewnątrzustny Xline XDC

Specjaliści zajmujący się stomatologią zachowawczą, ortodoncją lub periodontologią powinni rozważyć zakup aparatu panoramicznego. Pozwala on na tworzenie obrazów całej szczęki, zatok i zębów, dzięki czemu uzyskujemy szeroki obraz umożliwiający zrozumienie złożonych problemów, takich jak zaawansowane choroby przyzębia, anomalie rozwojowe czy nowotwory.

Aparat panoramiczny Acteon X-Mind Trium
Aparat panoramiczny Acteon X-Mind Trium

Ostatni rodzaj, czyli tomografy CBCT, to najnowocześniejsza technologia wykorzystująca skanowanie trójwymiarowe do dostarczania niezwykle dokładnych obrazów szczęki, zębów, nerwów i tkanek miękkich. To doskonałe narzędzie dla lekarzy specjalizujących się w implantologii oraz chirurgii szczękowej.

Tomograf CBCT Acteon X-Mind Prime 2 Pan Ceph 3D w gabinecie - aranżacja
Tomograf CBCT Acteon X-Mind Prime 2 Pan Ceph 3D

Funkcje i cechy sprzętu RTG dla stomatologii

Po wyborze konkretnego rodzaju sprzętu RTG powinniśmy przeanalizować i porównać między sobą interesujące nas modele pod kątem funkcjonalności, zastosowanych technologii oraz innych aspektów, które będą wpływały na możliwości i jakość obrazowania.

 

Pierwszą zasadniczą kwestią jest jakość obrazu. Analizie powinniśmy poddać w pierwszej kolejności rozdzielczość oraz kontrast, które będą miały kluczowy wpływ na czytelność, niezbędną szczególnie w przypadku najbardziej skomplikowanych procedur.

Analiza zdjęcia stomatologicznego RTG
Oferowana jakość obrazu to jedna z kluczowych cech aparatów RTG

Szczególnej uwagi wymagać będzie od nas dawka promieniowania. Starania najlepszych producentów urządzeń RTG dla stomatologii koncentrują się na minimalizowaniu ekspozycji pacjenta i lekarza na promieniowanie bez obniżania jakości obrazu. Porównując konkretne rozwiązania, powinniśmy kierować się w stronę tych modeli, w których dawka jest tak niska, jak to tylko możliwe.

 

Funkcjonalność poszczególnych modeli będzie się między sobą różnić. Dlatego uważnie powinniśmy przeanalizować rodzaje badań, które oferuje dany aparat, jego tryby pracy, a także możliwość współpracy z innymi urządzeniami. Pamiętajmy przy tym, że aparat powinien być maksymalnie wygodny dla pacjenta i łatwy w obsłudze. Funkcje, takie jak regulacja wysokości, kąta nachylenia, czy obrotu będą upraszczały pracę i skracały czas badania.

Urządzenia stomatologiczne RTG – cena

Ceny sprzętu RTG różnią się w zależności od typu urządzenia, oferowanych funkcji i producenta. Najtańsze okażą się kompaktowe urządzenia wewnątrzustne, z kolei najdroższe będą bez wątpienia zaawansowane systemy radiologiczne CBCT.


Pamiętaj, że inwestycja w sprzęt RTG jest decyzją długoterminową, która będzie wpływała na efektywność leczenia pacjentów. Z tego względu zalecamy, by nie traktować ceny jako najważniejszego czynnika podczas wyboru. Większe korzyści odniesiemy, wybierając droższe urządzenie od renomowanej marki, które posiada certyfikaty jakości oraz pełne wsparcie techniczne i serwisowe.

Dobór sprzętu RTG do gabinetu – wsparcie techniczne i szkolenia

Urządzenia radiologiczne wymagają regularnej konserwacji i przeglądów. Z tego względu fachowe wsparcie techniczne jest absolutnie kluczowe podczas wyboru producenta sprzętu oraz sklepu, w którym zaopatrzymy nasz gabinet. Równie istotną kwestię stanowi jak najszybsza reakcja na usterki. 

 

Nie mniej istotne jest przeszkolenie pracowników z prawidłowej obsługi urządzeń RTG oraz odpowiedniej interpretacji uzyskanych za ich pomocą obrazów. W tej kwestii rekomendujemy nasze szkolenia, w ramach których organizujemy Kurs Ochrony Radiologicznej Pacjenta kończący się egzaminem państwowym. Zachęcamy również do zadawania pytań w przypadku problemów z wyborem sprzętu – nasi doświadczeni specjaliści służą profesjonalną pomocą, pomagając wyposażyć najlepsze gabinety stomatologiczne na terenie Polski.