Monitor medyczny
- od: Eizo
- symbol: 76_102
Monitor medyczny
- od: Eizo
- symbol: 1_1
Monitor medyczny
- od: Eizo
- symbol: 68_91
Dział handlowy
32 274 80 00Dział serwisu
32 277 97 55Monitor medyczny
Monitor medyczny
Monitor medyczny
Monitory stomatologiczne stanowią obowiązkowe wyposażenie wszystkich gabinetów, które przeprowadzają badania i diagnostykę za pomocą aparatury do tomografii CBCT, pantomografii oraz aparatów wewnątrzustnych. Ich właściwy wybór będzie determinował jakość reprodukcji zdjęć i rzetelność wyników, niezbędną do stawiania prawidłowych diagnoz. Urządzenia te służą m.in. do oceny stanu tkanek, precyzyjnego planowania leczenia oraz przeprowadzania kontroli pozabiegowych. Każdy z nich projektowany jest według najwyższych standardów, przechodząc przez szereg wymagających testów laboratoryjnych.
Wszystkich planujących otwarcie lub modernizację gabinetu stomatologicznego zachęcamy do sprawdzenia asortymentu monitorów w Biomedix od najlepszych, docenionych przez specjalistów marek. W przypadku problemów z doborem skontaktuj się z naszym zespołem specjalistów. W krótkim czasie udzielimy ci wszelkich niezbędnych wskazówek, zapewniając wybór zgodny z obowiązującymi przepisami.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje monitorów stomatologicznych. Wobec każdego stawiane są wymagania, określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia:
Monitory stomatologiczne podlegają specjalnym wymaganiom, określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 18 lutego 2011 r. Są one tak samo restrykcyjne, jak w przypadku klasycznej tomografii i angiografii.
W gabinetach diagnostycznych na stanowiskach opisowych musi znajdować się przynajmniej jeden monitor. Jeśli obrazy interpretowane są w kolorze, czy standardzie DICOM, urządzenie musi posiadać możliwość ich wyświetlania. Wymaga się ponadto spełnienia następujących wymagań minimalnych:
Na stanowiskach przeglądowych:
Na stanowiskach do zdjęć wewnątrzustnych:
Rozporządzenie określa ponadto warunki dla samego pomieszczenia. Powierzchnia robocza monitora nie może być oświetlona strumieniem mocniejszym niż 15 lux. Ściany muszą być wykończone ciemną, niepołyskliwą powierzchnią. Ubranie osoby diagnozującej nie może zawierać elementów odbijających promienie światła.
W dobie nowoczesnych i wysoce wyspecjalizowanych monitorów stomatologicznych, wymagania te nie stanowią żadnej przeszkody. Dostępne dziś zaawansowane konstrukcje oferują przekątną do 27” i rozdzielczość od 2 do 8 MPix. Mogą one być również wyposażone w dodatkowe opcje konfiguracyjne w zależności od potrzeb zamawiającego. Przed zakupem należy jednak dokładnie przestudiować kartę produktową interesującego nas modelu.
Każdy monitor medyczny musi posiadać niezbędne certyfikaty, określające zgodność urządzenia z obowiązującymi przepisami. Do najczęściej spotykanych – krajowych i zagranicznych – należą:
Przepisy nakładają na gabinety stomatologiczne wymóg obowiązkowej kontroli monitorów przynajmniej raz do roku. Podczas niej należy sprawdzić m.in. poprawność odwzorowania krzywej DICOM i nierównomierności podświetlania. Kalibracje dedykowanym oprogramowaniem wykonywane są przez profesjonalne firmy, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie aparatów.
Pamiętaj, że brak aktualnych testów może skutkować unieważnieniem badań, a nawet zamknięciem gabinetu przez jednostkę Sanepidu.
Każdy z monitorów medycznych posiada określoną żywotność, czyli czas pracy monitora, przez który zachowuje on pełnię swoich właściwości, wyrażany w godzinach. Po jego upływie następuje konieczność wymiany na nowy z uwagi na brak skuteczności procesu kalibracji. W zależności od modelu i producenta monitory stomatologiczne charakteryzuje żywotność w granicach 10 000-25 000 godzin.