Dział handlowy

32 274 80 00

Dział serwisu

32 277 97 55

Aparaty wewnątrzustne

(3)
Sortowanie

Aparat wewnątrzustny

Acteon X-Mind Unity
14 500,00

Aparat wewnątrzustny

Acteon X-Mind DC
12 500,00

Aparat wewnątrzustny

Fona XDC
10 000,00
Koszyk - ikona
warianty (2)

Aparaty stomatologiczne wewnątrzustne

Pośród niezbędnych elementów wyposażenia każdego profesjonalnego gabinetu stomatologicznego nie może zabraknąć aparatów wewnątrzustnych – urządzeń do diagnostyki radiologicznej, które pozwalają na tworzenie szczegółowych obrazów struktur zębowych. Za ich pomocą lekarz może przeprowadzać dokładne badania kości i tkanek zębów przy wykorzystaniu minimalnej dawki promieniowania.

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszym starannie wyselekcjonowanym asortymentem aparatów wewnątrzustnych Acteon i Fona. Dysponujemy urządzeniami o zróżnicowanej funkcjonalności, pozwalającej na przeprowadzanie szerokiego przekroju badań. Wszystkie oferowane modele spełniają niezbędne wymagania w zakresie ochrony radiologicznej.

Aparat wewnątrzustny Fona XDC

Obszary zastosowań aparatów wewnątrzustnych

Aparat wewnątrzustny Acteon X-Mind DC - regulacja

Aparaty wewnątrzustne służą do kompleksowego obrazowania rentgenowskiego 2D kości i tkanki zębów. Pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia i wczesne wykrywanie chorób w obrębie łuków zębowych, zapewniając efektywne leczenie.

 

Aparaty wewnątrzustne wykorzystywane są m.in. do diagnozowania schorzeń, takich jak:

  • zmiany próchnicowe,
  • zapalenie tkanek przyzębia,
  • urazy zębów,
  • powikłania po leczeniu endodontycznym,
  • uszkodzenia plomb. 

Aparaty wewnątrzustne RTG – wymagania instalacyjne

Montując aparat wewnątrzustny w swoim gabinecie, należy spełnić szereg wymagań stawianych pomieszczeniom ze sprzętem radiologicznym.

 

Pierwszym dokumentem, do którego należy się odwołać, jest Rozporządzenie do Prawa Atomowego z dn. 20 września 2021 r., które określa, że aparat wewnątrzustny lub panoramiczny, a także tomograf CBCT musi znajdować się w pomieszczeniu o powierzchni co najmniej 8 m2, przy czym każde kolejne urządzenie wymagało będzie dodatkowych 4 m2. Przestrzeń ta musi mieć co najmniej 2,5 m wysokości. Należy także zapewnić co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 21 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi w gabinecie musi znajdować się niezbędna dokumentacja, obejmująca między innymi Program Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej, projekt pracowni lub gabinetu i instrukcję ochrony radiologicznej.

 

Innymi wymaganymi dokumentami są także:

  • dokumentacja techniczna dotycząca budowy, działania i obsługi aparatów rentgenowskich,
  • protokoły pomiarów dozymetrycznych,
  • zapisy o przeprowadzanych wewnętrznych testach kontroli parametrów technicznych aparatów rentgenowskich i dokumenty spełniania testów akceptacyjnych urządzeń nowo instalowanych,
  • ewidencja – osób zatrudnionych w pracowni rentgenowskiej z podziałem na odpowiednie kategorie narażenia, dawek otrzymywanych przez pracowników, orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy pracowników na określonym stanowisku,
  • program szkolenia i dokumenty potwierdzające jego realizacje,
  • zezwolenie na uruchomienie i stosowanie aparatów rentgenowskich znajdujących się w pracowni i uruchomienie pracowni.

 

Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym poradniku: Gabinet RTG – jakie formalności?

Aparaty wewnątrzustne stomatologiczne – najważniejsze parametry

Wybierając aparat wewnątrzustny do gabinetu, należy dokładnie przeanalizować zakres możliwych do przeprowadzenia zabiegów oraz badań. Pod kątem możliwości instalacyjnych możemy wybierać pośród trzech wersji montażu: ściennego, na kolumnie wolnostojącej lub na wózku jezdnym.

 

Jednymi z najważniejszych parametrów aparatów wewnątrzustnych są napięcie i prąd lampy rentgenowskiej. Zgodnie z obowiązującym prawem atomowym w gabinetach stomatologicznych można stosować aparaty tego typu działające w zakresie napięcia lampy RTG od 60 kV do 70 kV i przy prądzie anodowym od 4 mA do 8 mA (przy czym zaleca się stosowanie najniższej wartości). Nowoczesne urządzenia dostępne na rynku pozwalają na regulację obu tych parametrów.

Aparat wewnątrzustny Acteon X-Mind Unity na wózku jezdnym
Wyświetlacz aparatu wewnątrzustnego Acteon X-Mind Unity

Pod kątem jakości zdjęć warto zwrócić uwagę na ognisko lampy RTG, mieszczące się w granicach od 0,4 mm do 0,8 mm. Niższa wartość pozwoli nam na uzyskanie lepszej rozdzielczości obrazu. Nie mniej istotny jest czas ekspozycji potrzebny do uzyskania prawidłowego zdjęcia, wynoszący zwykle od 0,01 s do 3,2 s. Ważny okaże się także współpracujący z aparatem RTG system detektora obrazu.

 

Nie wiesz, który model wybrać? Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Jako Biomedix od ponad 20 lat świadczymy profesjonalne usługi z zakresu doboru, sprzedaży, serwisu i szkoleń, związanych ze sprzętem i wyposażeniem gabinetów stomatologicznych.