Dział handlowy
32 274 80 00Dział serwisu
32 277 97 55W radiologii, gdzie precyzja obrazu decyduje o trafności diagnozy, sprzęt wspierający pracę specjalistów musi spełniać najwyższe standardy jakości i niezawodności. Nowoczesne monitory medyczne pozwalają na precyzyjną interpretację obrazów, jednak ich odpowiednie dopasowanie do potrzeb konkretnego gabinetu wymaga znajomości szeregu parametrów i funkcji. Dowiedz się, na które czynniki należy zwrócić uwagę.
Dokładność wyświetlanego obrazu ma fundamentalne znaczenie w ocenie obrazów radiologicznych. Z tego względu zarówno sprzęt do wykonywania badań, jak i ekrany do wyświetlania zdjęć muszą spełniać najbardziej restrykcyjne normy. Monitory do radiologii ogólnej RTG projektowane są tak, by zapewniać obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości i precyzji tonalnej, który pozwala na dostrzeżenie nawet najmniejszych zmian i szczegółów struktur anatomicznych.
Monitory do wyświetlania zdjęć RTG wyróżnia między innymi zgodność z wymaganiami normy obrazowania cyfrowego DICOM part 14, wysoka wartość luminacji i równomierność podświetlenia ekranu. Cechy te mają bezpośredni wpływ na jakość wyświetlania zdjęć radiologicznych, dlatego w dalszej części artykułu przybliżymy konkretne przepisy, na których należy się opierać w kwestii ich doboru.
Monitory medyczne do radiologii znajdują zastosowanie w:
Szczegółowe wymagania techniczne, które muszą spełniać monitory do radiologii, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 18 lutego 2011 r. Dokument ten wyszczególnia następujące minimalne parametry, które musi spełniać urządzenie:
Oczywiście nowoczesne monitory medyczne do RTG znacząco przewyższają powyższe podstawowe wymagania. Dla przykładu monitory medyczne EIZO oferują rozdzielczość na poziomie 3 MPix lub więcej i luminację rzędu 1000 cd/m2. Przekątne ekranu często przekraczają 60 cm, zapewniając większą powierzchnię roboczą. Zdecydowanie wyższe są również współczynniki kontrastu, które osiągają wartość nawet 1000:1, gwarantując wyraźne odwzorowanie szczegółów na obrazach o wysokiej dynamice.
Kolejne istotne informacje znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 11 stycznia 2023, dotyczącego bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego. Precyzuje ono konkretne wymagania, jakie muszą spełniać konkretne stanowiska do radiologii ogólnej.
Stanowisko opisowe |
Stanowisko przeglądowe |
|
|
|
|
|
|
Stanowisko opisowe |
Stanowisko przeglądowe |
|
|
|
|
|
Stanowisko opisowe |
Stanowisko przeglądowe |
|
|
|
|
|
Wybierając monitor do radiologii, warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe parametry techniczne, ale również na konkretne funkcje, które wpływają na komfort i efektywność pracy. Jedną z kluczowych cech jest możliwość kalibracji zgodnej z DICOM. Mamy tu na myśli takie rozwiązania, jak np. czujnik IFS, który samodzielnie dostosowuje jasność i odcienie szarości, eliminując potrzebę korzystania z zewnętrznych kalibratorów.
Kolejnym wartym przeanalizowania aspektem jest wsparcie dla systemów wielomonitorowych. Nowoczesne rozwiązania, takie jak funkcja EIZO Switch-and-Go, umożliwiają łatwe przełączanie pomiędzy kilkoma komputerami i monitorami za pomocą jednego zestawu myszy i klawiatury. Znacznie ułatwia to pracę w środowiskach, w których lekarze korzystają z różnych systemów diagnostycznych lub wykonują dokładne porównania zdjęć w czasie rzeczywistym. Warto zwrócić uwagę na dostępność portów HDMI, DisplayPort, USB i innych interfejsów, a także możliwość integracji z systemami PACS.
W nowoczesnych monitorach medycznych znajdziemy różnorodne funkcje poprawy obrazu, takie jak korekcja nierównomierności podświetlenia ekranu, czy zwiększanie kontrastu. Pozwalają one na bardziej precyzyjne odwzorowywanie trudniejszych w analizie struktur, a co za tym idzie – dużo skuteczniejsze wykrywanie zmian patologicznych.
Kwestii samego oprogramowania warto poświęcić więcej czasu. Funkcje zarządzania kilkoma profilami użytkownika, możliwość dostosowywania konkretnych parametrów pracy, dostępne tryby wyświetlania – w skrócie wszystko, czego może wymagać współczesna precyzyjna radiologia. Pamiętaj także o tym, by zorientować się o częstotliwości aktualizacji i warunkach ich świadczenia.
Oczywiście nie tylko parametry i funkcje techniczne odgrywają ważną rolę podczas pracy z monitorem. Szukając modelu dopasowanego do potrzeb swoich lub swojego zespołu, zwróć uwagę na możliwość regulacji wysokości, nachylenia, czy obrotu ekranu. Pamiętaj, że sprzęt powinien umożliwiać ustawienie w sposób zmniejszający obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego. Całkiem przydatna może okazać się funkcja obrotu ekranu do pozycji pionowej, np. do analizy obrazów o wydłużonym formacie.
Kolejną rzeczą są wszelkiego rodzaju rozwiązania zapobiegające odbijaniu światła i zapewniające lepszą widoczność w jasnych pomieszczeniach. W tym celu stosuje się specjalne matowe powłoki i wbudowane sensory oświetlenia, automatycznie dostosowujące jasność do warunków zewnętrznych.
Na koniec pamiętajmy, że choć cena jest ważnym czynnikiem, tak nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Inwestycja w wysokiej jakości monitor RTG z pewnością przyniesie długoterminowe korzyści, zwłaszcza pod kątem lepszej diagnostyki i opieki nad pacjentem.
Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze monitora medycznego do radiologii do swojego gabinetu, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Jako Biomedix już od ponad 20 lat zapewniamy naszym klientom profesjonalne wsparcie w zakresie doboru, zakupu i serwisu sprzętu radiologicznego. Zachęcamy także do sprawdzenia naszych pozostałych poradników: